top of page

Коли святкують день числа Пі?

February 06, 2016

У числа Пі є два неофіційних свята. Перше — 14 березня, оскільки цей день в Америці записується як 3.14. Друге — 22 липня, яке в європейському форматі записується 22/7, а значення такого дробу є досить популярним наближеним значенням числа Пі. 

Чим наше число нуль відрізняється від західного?

February 06, 2016

У нашій математичній літературі нуль не є натуральним числом, а в західній, навпаки, належить до множини натуральних чисел.

Сновидіння Декарта і Декарт про сновидіння

February 06, 2016

Погляди філософа і математика Декарта визначали його позицію щодо сновидінь. Перше питання, яке виникає для нього в цій сфері - це питання «Хто про кого бачить сон?» В основі його концепції буття лежить сумнів. Він піддавав сумніву всі судження і факти, в яких можна було знайти хоч найменше підставу для цього, включаючи істинність математичних аксіом, існування Бога і навіть себе самого. Сумніви привели Декарта лише до одного переконання, в якому він не міг засумніватися. Ця фраза відома всім: cogito ergo sum - мислю, значить існую. І тоді цілком закономірне його запитання: «Як ми можемо знати, що ті відчуття, які ми відчуваємо у сні, є помилковими, а ті, які ми відчуваємо наяву - щирими, якщо перші також яскраві і виразні, як і останні?» Як людина може провести чітку грань між тим, що він бачить уві сні і в реальності? Крім того, сумніву піддається і справжність самої інформації, що надходить до нас через органи чуття. А так як сновидіння для Декарта були нічим іншим, як результатом діяльності органів чуття сплячого, не можна вважати інформацію, отриману в них твердою основою знань.

 Крім теоретичних міркувань, необхідно відзначити біографічну сторону, пов'язану з проблемою сновидінь. Сам Декарт протягом свого життя бачив кілька важливих снів, що вплинули на його службу, які були описані в його роботах. Вночі 10 листопада 1619 він побачив кілька снів, які наштовхнули його на шлях пошуку істини. Декарт витлумачив ці сни, як прояв його бажання знайти метод пояснення світу, який дозволив би йому зробити це заняттям його життя. Розшифрувавши ці сни, які йому представлялися, як божественне послання, він прийшов до висновку, що його долею повинні стати пошуки істини за допомогою математичного методу, під якими він зокрема увазі аналітичну геометрію.

 У першому сновидінні він був змушений спиратися на свою ліву половину, яка була уособленням несвідомого, через те, що права половина, яка відображає його свідомість, втратила всю свою силу і не могла підтримувати його. Для Декарта, який заперечував значущість всього ірраціонального і релігійного, це був переворот, який змусив його звернути увагу на важливість нераціональної сторони буття.

 Інше сновидіння зробило Декарту дві книги. Одна з них поетична антологія, яка була озаглавлена ​​«Corpus poetarum». У книзі були поміщені кілька портретів, вигравіруваних на міді, і відкривала розповідь рядок, що містить основне питання філософії: «Що є стежкою до дороги життя?» («Quod vitae sectabor iter?"). Далі йшов текст, в якому містилось інше фундаментальне питання, яке ставив перед собою Декарт: «Бути чи не бути?» («Est et non?"). Інша книга виявилася словником, в якому були представлені «всі науки, зібрані разом». Цей сон безпосередньо вплинув на погляди Декарта. Єдність філософії і мудрості, відбите в обох книгах, привело його до рішення, яке він не міг знайти під час неспання, і навело його на думку про єдність всіх наук.

Хто вирішив складну математичну проблему, прийнявши її за домашнє завдання?

February 06, 2016

  Американський математик Джордж Данціг, будучи аспірантом університету, одного разу спізнився на урок і прийняв написані на дошці рівняння за домашнє завдання. Воно здалося йому складніше звичайного, але через кілька днів він зміг його виконати. Виявилося, що він вирішив дві «нерозв’язані» проблеми в статистиці, над якими билося багато вчених умів.

 

Чому Нобелівська премія не вручається за досягнення в математиці?

February 06, 2016

Існує кілька версій, що пояснюють причини, за якими математика не була включена в список наук, за досягнення в яких вручається премія Альфреда Нобеля.

Насправді, математика була присутня в первинному списку наук, який був складений Альфредом Нобелем, але надалі він замінив премію з математики премією миру.

Про справжні причини цього вчинку можна тільки здогадуватися. Можливо, це пов'язано з особистими переживаннями Нобеля. По-перше, у нього були не дуже хороші відносини з Міттаг-Леффлером, лідером шведської математичної науки. Можливо, Нобель був закоханий в жінку-математика Софію Ковалевську, а вона зробила вибір на користь його недруга. Інша кохана Альфреда Нобеля, Ганна Дезрі, також залишила Нобеля і вийшла заміж за Франца Лемаржа, який збирався стати математиком.

Найпростішим поясненням може бути також бажання Альфреда Нобеля вручати премії за загальновизнані досягнення, які принесли відчутну користь всьому суспільству, а математичні досягнення, як правило, мало відомі в широкому колі.

Please reload

bottom of page